MKU S16 Playoffs Predictions

Users Who Are Viewing This Thread (Total: 1, Members: 0, Guests: 1)

Christo

Member
Site Supporter
Founding Member
This thread is for everyone who wants to share their playoff predictions.
Here are all the teams that managed to qualify :
Division 1

SecretX vs Zealous
Dominik Złotkowski vs frenzy

Division 2

Gungnir vs Nferno Blaze
Stars Legacy vs MainClan

Division 3

Jean-Pierre Papin vs The Stick
Version 2 vs Sweatyzard X

Division 4

Royal Flush vs Ronrons Ronflex
Dynamite Alpha vs Xylem

Division 5

A Brimming Pot of Lobsters vs Team APE
AfterDark Eclipse vs Princess Monarchy

Division 6

Nferno Light vs Yoshi Family Odyssey
Apocalipsis vs Dynamite Omega

Division 7

Jean-Paul Pelras vs Les Lions de l'Atlas
Forgotten Legends Supernova vs UnitedBros

Division 8

Heroes of Tier F vs Kira Team 3
Kartvengers Team vs Noob Reborn

Division 9

Equivoke vs Ronrons Goinfrex
Pirate Hackers vs Parceros Team

Division 10

Rainbow Fun vs Turbo Shells
Silver Fang vs Knights of Wheels

Division 11

Harmonia vs Caliburn
Noite Sinistra vs Chaos Racer

Division 12

AfterDark Equinox vs Bestias Veloces
Project HIVE Academia vs Wings of Eldia

Division 13

Flamming Phoenix vs Obvious Brilliance
Cat Knights vs X-Force Light

Division 14

Les Cracks du Turfu vs Plot
Contingency vs American Gunslingers 2

Division 15

ColorSquad vs Silent
Prominence vs Post-Meta

Division 16

Thunder Karts vs Aftermath
Nferno Rise vs Vice Party

Division 17

Alliance Ninja vs Team No Mola
Lo brennt den Baam vs Team Luxembourg

Division 18

Alpha Klan vs PACKs Team Racing
Elixir International vs Reigning Racers

These are my predictions
Division 1

SecretX (0) vs Zealous (2)
Dominik Złotkowski (0) vs frenzy (2)

Zealous (1) vs frenzy (2)

Division 2

Gungnir (2) vs Nferno Blaze (1)
Stars Legacy (1) vs MainClan (2)

Gungnir (2) vs MainClan (0)

Division 3

Jean-Pierre Papin (1) vs The Stick (2)
Version 2 (2) vs Sweatyzard X (0)

The Stick (1) vs Version 2 (2)

Division 4

Royal Flush (2) vs Ronrons Ronflex (1)
Dynamite Alpha (1) vs Xylem (2)

Royal Flush (2) vs Xylem (0)

Division 5

A Brimming Pot of Lobsters (2) vs Team APE (0)
AfterDark Eclipse (2) vs Princess Monarchy (0)

A Brimming Pot of Lobsters (1) vs AfterDark Eclipse (2)

Feel free to share your predictions !
 
Last edited:

Teeples

Member
Media Staff
Site Supporter
Founding Member
Division 1

SecretX vs Zealous | 2-1
Dominik Złotkowski vs frenzy | 2-0

frenzy vs. SecretX | 2-0


Division 2

Gungnir vs Nferno Blaze | 2-0
Stars Legacy vs MainClan | 2-1

Gungnir vs MainClan | 2-1


Division 3

Jean-Pierre Papin vs The Stick | 2-1
Version 2 vs Sweatyzard X | 2-0

Jean-Pierre Papin vs Sweatyzard X | 2-0


Division 4

Royal Flush vs Ronrons Ronflex | 2-1
Dynamite Alpha vs Xylem | 2-1

Ronrons Ronflex vs Dynamite Alpha | 2-1


Division 5

A Brimming Pot of Lobsters vs Team APE | 2-0
AfterDark Eclipse vs Princess Monarchy | 2-1

A Brimming Pot of Lobsters vs Princess Monarchy | 2-0


Division 6

Nferno Light vs Yoshi Family Odyssey | 2-0
Apocalipsis vs Dynamite Omega | 2-0

Nferno Light vs Apocalipsis | 2-0


Division 7

Jean-Paul Pelras vs Les Lions de l'Atlas | 2-0
Forgotten Legends Supernova vs UnitedBros | 2-1

Jean-Paul Pelras vs UnitedBros | 2-0


Division 8

Heroes of Tier F vs Kira Team 3 | 2-1
Kartvengers Team vs Noob Reborn | 2-0

Heroes of Tier F vs Noob Reborn | 2-0


Division 9

Equivoke vs Ronrons Goinfrex | 2-0
Pirate Hackers vs Parceros Team | 2-0

Equivoke vs Pirate Hackers | 2-1


Division 10

Rainbow Fun vs Turbo Shells | 2-1
Silver Fang vs Knights of Wheels | 2-0

Rainbow Fun vs Knights of Wheels | 2-1


Division 11

Harmonia vs Caliburn | 2-1
Noite Sinistra vs Chaos Racer | 2-0

Harmonia vs Chaos Racer | 2-1


Division 12

AfterDark Equinox vs Bestias Veloces | 2-0
Project HIVE Academia vs Wings of Eldia | 2-1

Bestias Veloces vs Wings of Eldia | 2-1


Division 13

Flamming Phoenix vs Obvious Brilliance | 2-0
Cat Knights vs X-Force Light | 2-0

Flamming Phoenix vs Cat Knights | 2-1


Division 14

Les Cracks du Turfu vs Plot | 2-0
Contingency vs American Gunslingers 2 | 2-0

Contingency vs Plot | 2-0


Division 15

ColorSquad vs Silent | 2-0
Prominence vs Post-Meta | 2-0

ColourSquad vs Post-Meta | 2-1


Division 16

Thunder Karts vs Aftermath | 2-0
Nferno Rise vs Vice Party | 2-1

Thunder Karts vs Vice Party | 2-0


Division 17

Alliance Ninja vs Team No Mola | 2-0
Lo brennt den Baam vs Team Luxembourg | 2-1

Alliance Ninja vs Team Luxembourg | 2-0


Division 18

Alpha Klan vs PACKs Team Racing | 2-0
Elixir International vs Reigning Racers | 2-0

Alpha Klan vs Reigning Racers | 2-0
 
Last edited:

Jack

Member
MKU Staff
Event Organizer
Site Supporter
Division 1

SecretX
2 - 1 Zealous
Dominik Złotkowski 0 - 2 frenzy

SecretX 0 - 2 frenzy

Division 2

Gungnir
2 - 0 Nferno Blaze
Stars Legacy 2 - 1 MainClan

Stars Legacy 1 - 2 Gungnir

Division 3


Jean-Pierre Papin 1 - 2 The Stick
Version 2
2 - 1 Sweatyzard X

Version 2 2 - 1 The Stick

Division 4

Royal Flush
2 - 0 Ronrons Ronflex
Dynamite Alpha 1 - 2 Xylem

Xylem
2 - 1 Royal Flush

Division 5

A Brimming Pot of Lobsters
2 - 0 Team APE
AfterDark Eclipse 1 - 2 Princess Monarchy

A Brimming Pot of Lobsters
2 - 0 Princess Monarchy

gl everyone
 

daisukeNL

Sjeesbeestje Enjoyer
Site Supporter
Initial Predictions
Division 1
SecretX vs Zealous
Dominik Złotkowski
vs frenzy

SecretX vs frenzy

Division 2
Gungnir vs Nferno Blaze
Stars Legacy vs MainClan

Gungnir vs Stars Legacy

Division 3
Jean-Pierre Papin vs The Stick
Version 2 vs Sweatyzard X

The Stick vs Version 2

Division 4
Royal Flush vs Ronrons Ronflex
Dynamite Alpha
vs Xylem

Royal Flush vs Xylem

Division 5
A Brimming Pot of Lobsters vs Team APE
AfterDark Eclipse
vs Princess Monarchy

A Brimming Pot Of Lobsters vs Princess Monarchy

Division 6
Nferno Light vs Yoshi Family Odyssey
Apocalipsis vs Dynamite Omega

Yoshi Family Odyssey vs Dynamite Omega

Division 7
Jean-Paul Pelras vs Les Lions de l'Atlas
Forgotten Legends Supernova vs UnitedBros

Jean-Paul Pelras vs Forgotten Legends Supernova

Division 8
Heroes of Tier F vs Kira Team 3
Kartvengers Team
vs Noob Reborn

Heroes of Tier F vs Noob Reborn

Division 9
Equivoke vs Ronrons Goinfrex
Pirate Hackers vs Parceros Team

Equivoke vs Pirate Hackers

Division 10
Rainbow Fun vs Turbo Shells
Silver Fang
vs Knights of Wheels

Rainbow Fun vs Knights of Wheels

Division 11
Harmonia vs Caliburn
Noite Sinistra
vs Chaos Racer

Harmonia vs Chaos Racer

Division 12
AfterDark Equinox vs Bestias Veloces
Project HIVE Academia vs Wings of Eldia

AfterDark Equinox vs Project HIVE Academia

Division 13
Flaming Phoenix vs Obvious Brilliance
Cat Knights vs X-Force Light

Flaming Phoenix
vs Cat Knights

Division 14
Les Cracks du Turfu vs Plot
Contingency vs American Gunslingers 2

Plot vs Contingency

Division 15
ColorSquad vs Silent
Prominence
vs Post-Meta

ColorSquad vs Post-Meta

Division 16
Thunder Karts vs Aftermath
Nferno Rise
vs Vice Party

Thunder Karts vs Vice Party

Division 17
Alliance Ninja vs Team No Mola
Lo brennt den Baam vs Team Luxembourg

Alliance Ninja vs Lo brennt den Baam

Division 18
Alpha Klan vs PACKs Team Racing
Elixir International vs Reigning Racers

Alpha Klan vs Elixir International

Statistics after Semi's
Division 1: 2-0
Division 2: 1-1
Division 3: 2-0
Division 4: 2-0
Division 5: 0-2
Division 6: 1-1
Division 7: 1-1
Division 8: 1-1
Division 9: 1-1
Division 10: 1-1
Division 11: 2-0
Division 12: 2-0
Division 13: 2-0
Division 14: 2-0
Division 15: 2-0
Division 16: 2-0
Division 17: 0-2
Division 18: 1-1

25 correct, 11 wrong

New Finals Predictions
Division 1
SecretX vs frenzy

Division 2
Gungnir vs Mainclan

Division 3
The Stick vs Version 2

Division 4
Royal Flush vs Xylem

Division 5
Team APE vs AfterDark Eclipse

Division 6
Yoshi Family Odyssey vs Apocalipsis

Division 7
Les Lions de l'Atlas vs Forgotten Legends Supernova

Division 8
Heroes of Tier F vs Kartvengers

Division 9
Ronrons Goinfrex vs Pirate Hackers

Division 10
Turbo Shells vs Knights of Wheels

Division 11
Harmonia vs Chaos Racer

Division 12
AfterDark Equinox vs Project HIVE Academia

Division 13
Flaming Phoenix vs Cat Knights

Division 14
Plot vs Contingency

Division 15
ColorSquad vs Post-Meta

Division 16
Thunder Karts vs Vice Party

Division 17
Team No Mola vs Team Luxembourg

Division 18
Alpha Klan vs Reigning Racers
 
Last edited:

Blue Orange

Member
MKU Staff
Site Supporter
Founding Member
Division 1

SecretX 2 - 1 Zealous
Dominik Złotkowski 0 - 2 frenzy

SecretX 0 - 2 frenzy


Division 2

Gungnir 2 - 1 Nferno Blaze
Stars Legacy 2 - 0 MainClan

Gungnir 2 - 1 Stars Legacy


Division 3

Jean-Pierre Papin 2 - 1 The Stick
Version 2 2 - 1 Sweatyzard X

Jean-Pierre Papin 2 - 1 Version 2


Division 4

Royal Flush 2 - 1 Ronrons Ronflex
Dynamite Alpha vs Xylem...too awkward to predict


Division 5

A Brimming Pot of Lobsters 1 - 2 Team APE
AfterDark Eclipse 0 - 2 Princess Monarchy

Team APE
2 - 0 Princess Monarchy


Division 6

Nferno Light vs Yoshi Family Odyssey
Apocalipsis
vs Dynamite Omega

Yoshi Family Odyssey vs Apocalipsis


Division 7

Jean-Paul Pelras vs Les Lions de l'Atlas
Forgotten Legends Supernova vs UnitedBros

Jean-Paul Pelras vs Forgotten Legends Supernova


Division 8 - I am the admin of this division, but instead of taking my prediction to heart, use it as extra motivation. Prove me wrong :)

Heroes of Tier F vs Kira Team 3
Kartvengers Team vs Noob Reborn

Heroes of Tier F vs Kartvengers Team


Division 9

Equivoke vs Ronrons Goinfrex
Pirate Hackers vs Parceros Team

Equivoke vs Pirate Hackers


Division 10

Rainbow Fun vs Turbo Shells
Silver Fang vs Knights of Wheels

Rainbow Fun vs Knights of Wheels


Division 11

Harmonia vs Caliburn
Noite Sinistra vs Chaos Racer

Harmonia vs Chaos Racer


Division 12

AfterDark Equinox vs Bestias Veloces
Project HIVE Academia vs Wings of Eldia

Afterdark Equinox vs Project HIVE Academia


Division 13

Flamming Phoenix vs Obvious Brilliance
Cat Knights vs X-Force Light

Flaming Phoenix vs Cat Knights


Division 14

Les Cracks du Turfu vs Plot
Contingency
vs American Gunslingers 2

Plot vs Contingency


Division 15

ColorSquad vs Silent
Prominence vs Post-Meta

ColorSquad vs Prominence


Division 16

Thunder Karts vs Aftermath
Nferno Rise vs Vice Party

Thunder Karts vs Nferno Rise


Division 17

Alliance Ninja vs Team No Mola
Lo brennt den Baam vs Team Luxembourg

Alliance Ninja vs Team Luxembourg


Division 18

Alpha Klan vs PACKs Team Racing
Elixir International vs Reigning Racers

Alpha Klan vs Elixir International
 
Last edited:

False King

Member
Site Supporter
Division 1
SecretX 2-0 Zealous
Dominik Złotkowski 0-2 frenzy

SecretX 1-2 frenzy

Division 2
Gungnir 2-0 Nferno Blaze
Stars Legacy 1-2 MainClan

Gungnir 0-2 MainClan

Division 3
Jean-Pierre Papin 2-1 The Stick
Version 2 2-0 Sweatyzard X

Jean-Pierre Papin 2-1 Version 2

Division 4
Royal Flush 2-0 Ronrons Ronflex
Dynamite Alpha 1-2 Xylem

Royal Flush 2-0 Xylem

Division 5
A Brimming Pot of Lobsters 2-1 Team APE
AfterDark Eclipse 1-2 Princess Monarchy

A Brimming Pot of Lobsters 2-1 Princess Monarchy

Division 6
Nferno Light 2-0 Yoshi Family Odyssey
Apocalipsis 2-0 Dynamite Omega

Nferno Light 2-1 Apocalipsis

Division 7
Jean-Paul Pelras 2-0 Les Lions de l'Atlas
Forgotten Legends Supernova 2-0 UnitedBros

Jean-Paul Pelras 2-1 Forgotten Legends Supernova

Division 8
Heroes of Tier F 2-0 Kira Team 3
Kartvengers Team 1-2 Noob Reborn

Heroes of Tier F 2-0 Noob Reborn

Division 9
Equivoke 2-0 Ronrons Goinfrex
Pirate Hackers 2-0 Parceros Team

Equivoke 2-0 Pirate Hackers

Division 10
Rainbow Fun 2-0 Turbo Shells
Silver Fang 2-1 Knights of Wheels

Rainbow Fun 2-0 Silver Fang

Division 11
Harmonia 2-0 Caliburn
Noite Sinistra 1-2 Chaos Racer

Harmonia 2-1 Chaos Racer

Division 12
AfterDark Equinox 2-1 Bestias Veloces
Project HIVE Academia 2-1 Wings of Eldia

AfterDark Equinox 2-0 Project HIVE Academia

Division 13
Flamming Phoenix 2-1 Obvious Brilliance
Cat Knights 2-1 X-Force Light

Flaming Phoenix 1-2 Cat Knights

Division 14
Les Cracks du Turfu 1-2 Plot
Contingency 2-0 American Gunslingers 2

Contingency 2-1 Plot

Division 15
ColorSquad 2-0 Silent
Prominence 1-2 Post-Meta

Color Squad 2-1 Post-Meta

Division 16
Thunder Karts 2-0 Aftermath
Nferno Rise 1-2 Vice Party

Thunder Karts 2-1 Vice Party

Division 17
Alliance Ninja 2-0 Team No Mola
Lo brennt den Baam 2-1 Team Luxembourg

Alliance Ninja 2-1 Lo brennt den Baam

Division 18
Alpha Klan 2-0 PACKs Team Racing
Elixir International 1-2 Reigning Racers

Alpha Klan 2-0 Reigning Racers
 
Top